Sukces kampanii PIMG "Życie bez hałasu"

04/08/2014

Dziś na stronie kampanii Prawo dla ludzi pochwalimy się innym sukcesem Polskiego Instytutu Myśli Gospodarczej. Jesteśmy dumni z tego, że działamy nie tylko na poziomie krajowym i europejskim, lecz także lokalnym.

Mowa o kampanii Życie bez hałasu. Polski Instytut Myśli Gospodarczej obrał sobie za cel zwrócenie uwagi na przypadki przekraczania poziomów hałasu poza obszarami ograniczonego użytkowania oraz pomoc w dochodzeniu praw ich mieszkańcom. Poziom hałasu jest często niedocenianym elementem konstytuującym jakość zamieszkania i wypoczynku człowieka. W ostatnich latach, mieszkańcy miast zaczynają bardziej świadomie podchodzić do tej tematyki – w centrum Warszawy zaczęto budować koalicję na rzecz regulacji poziomu hałasu klubów na Powiślu czy na Stadionie Narodowym.

My jednak zwracamy uwagę głównie na hałas powodowany wzrostem natężenia ruchu lotniczego nad Polską. Wiele osób wciąż nie zdaje sobie sprawy z tego, że intensywność hałasu lotniczego jest regulowana prawem zarówno polskim, jak i unijnym. Kampania wzięła pod lupę Lotnisko Chopina oraz opinie mieszkańców okolicznych gmin, w których jak się szacuje, nawet 700 000 osób może odczuwać uciążliwość hałasu.
Organizatorce akcji, dr Katarzynie Pisarskiej, udało się zebrać ponad 500 podpisów i zorganizować wysyłkę 200 listów do Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, alarmujących o bezsprzecznych naruszeniach stref orgraniczonego użytkowania dla lotnisk i linii lotniczych.

Efekt? Jak donosi Kurier Raszyński: „Zmodyfikowane procedury odlotowe, zgodnie z którymi pilot samolotu będzie mógł wykonać manewr skrętu dopiero wówczas, gdy statek powietrzny osiągnie określoną wysokość i doleci, w linii prostej, do określonego punktu w przestrzeni.“

Serdecznie gratulujemy i zachęcamy do aktywności, również na poziomie lokalnym.

Więcej szczegółów w sprawie, już jutro na www.pimg.pl

 

(fot. theguardian.com)

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook