Od września mniej odkurzaczy

25/08/2014

„Jeszcze trochę, a zostanie nam zmiotka i szufelka“, „Jak dla mnie kolejna bzdura, tak jak z żarówkami. Swoją drogą skąd u nich takie pomysły? Sorki, chciałem napisać, która duża firma wygra na takim rozwiązaniu..." – takie komentarze można znaleźć w Internecie pod artykułami dotyczącymi nowej unijnej dyrektywy. Na jaki pomysł tym razem wpadli unijni urzędnicy?

1 września 2014 r. w życie wejdzie ogólnoeuropejska regulacja, która wycofuje z rynku odkurzacze o mocy powyżej 1600 watów. Argumentami, które wysuwają unijne instytucje jest ograniczanie zużycia energii oraz mniejszy ślad klimatyczny pozostawiany przez takie urządzenia. Przepisy mają być jeszcze bardziej zaostrzone od 1 września 2017 r. – wtedy wszystkie odkurzacze będą miały moc poniżej 900 W.

Nic dziwnego jednak, że regulacja przyjęta została dosyć chłodno – brytyjska organizacja konsumencka Which? oszacowała, że to odkurzacze o największej mocy miały najbardziej atrakcyjny stosunek jakości do ceny i były najchętniej wybierane przez kupujących. Również producenci są zniechęceni – ich starania o wypracowanie nowych modeli o ulepszonej efektywności wzięły właśnie w łeb. Część komentatorów przewiduje jednak, że już niedługo będziemy świadkiem narodzin nowej kategorii produktów – urządzeń przemysłowych, które będą po prostu inaczej nazwanymi tradycyjnymi odkurzaczami.

Podobny los spotkał już wcześniej tradycyjne żarówki, które aktualnie muszą ukrywać się z sklepach pod innymi nazwami. Zamienił stryjek siekierkę na kijek – możnaby podsumować unijną operację żarówkową, gdyż okazało się, że nowe modele zawierają bardzo wysokie stężenia rtęci i są równie szkodliwe dla środowiska co poprzedniczki.


(fot. madebygirl.blogspot.com)

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook