#2 – Prawo oczami start-upów

10/09/2014

Często spotykamy się z frazesami o oporze, jaki napotykają przedsiębiorcy w procesie stanowienia prawa. Dziś podajemy przykład raczej optymistyczny – Jan Lekszycki z firmy Oktawave zajmującej się obsługą danych w chmurze, współpracę z legislatorami chwali.

Głównym problemem, który towarzyszy branży cloud computing jest ciągły brak definicji ustawowej usług przez nią świadczonych. Fakt ten utrudnia zachowanie jakości świadczeń wśród wszystkich graczy na rynku, co podważa zaufanie do całej branży usług w chmurze. Jako najlepsze rozwiązanie, Jan Lekszycki wskazuje regulację amerykańską, która skutecznie ukróciła zapędy dostawców starających się obejść podstawowe normy bezpieczeństwa.

Sytuacji w branży nie poprawia też fakt, że aktualnie działalność chmur obliczeniowych regulowana jest według Ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną z dnia 18 lipca 2002 roku. Pozytywną informacją za to jest fakt, że legislatorzy wykazują chęć współpracy w aktualizowaniu przepisów dotyczących branży, a zarówno Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, jak i sejmowa Komisja Innowacyjności i Nowych Technologii nie ustają w wysiłkach dotyczących aktualizacji prawa na korzyść dla młodych, polskich przedsiębiorców.

Otoczenie prawne usług w chmurze wzbudza kontrowersje na całym świecie. Głównym problemem, jest w tym wypadku balans między liberalizacją przepisów, a bezpieczeństwem i ochroną danych konsumentów. Wraz z rozwojem branży, niezbędna będzie bardziej przemyślana regulacja, zarówno na poziomie europejskim, jak i narodowym.

Trzymamy kciuki za dobre prawo i polecamy obejrzenie pełnego wywiadu!

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook