Zastrzeżenia państw UE do “jednolitych opakowań”

18/09/2014

Polska jest jednym z ośmiu państw, które sprzeciwiły się irlandzkiej propozycji wprowadzenia jednolitych paczek opakowań papierosów - donosi gazeta Irish Times.

Osiem krajów członkowskich Unii Europejskiej: Bułgaria, Czechy, Grecja, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Hiszpania i właśnie Polska złożyły zastrzeżenia do nowego irlandzkiego prawa, proponowanego przez byłego ministra zdrowia w irlandzkim rządkie, Jamesa Reilliego.

Plain packaging w wydaniu irlandzkim przewiduje zakaz używania logotypów na paczkach papierosów, całkowite pokrycie opakowania ostrzeżeniami graficznymi oraz wykluczenie używania takich zwrotów, jak “niska zawartość substancji smolistych”. Wprowadzenie takich przepisów w Irlandii jest postrzegane jako niebezpieczny precedens w Unii Europejskiej, który może wpłynąć na ogólnounijne regulacje. Sprzeciw podsycany jest przez plotki krążące o znaczących karach, jakimi zostałyby obciążone państwowe budżety w przypadku przegrania spraw w sądach przeciwko producentom wyrobów tytoniowych.

Irlandzkie Ministerstwo Zdrowia odmawia komentarza w sprawie treści zastrzeżeń. Urzędników z wyspy czeka teraz trzymiesięczny okres wstrzymania prac nad proponowanymi rozwiązaniami i oczekiwania na opinię Komisji Europejskiej.

Wróć

Jak możesz pomóc?

Facebook