Opinia World Vapers’ Alliance skierowana do Komisji Specjalnej ds. Redukcji Szkód Tytoniowych

Opinia World Vapers’ Alliance skierowana do Komisji Specjalnej ds. Redukcji Szkód Tytoniowych

 

Sojusz organizacji wzywa rząd Australii do zliberalizowania przepisów dotyczących e-papierosów, które umożliwią nawet 675 000 tysiącom palaczy przejście na waping.

 

Sojusz ten reprezentuje tysiące waperów na całym świecie, z których przeżyć wiemy o pozytywnym wpływie wapingu na jakość życia. Wiemy z doświadczenia, że jest to skuteczne narzędzie do rzucania palenia i jesteśmy przekonani, że nauka nas wspiera. Dlatego jesteśmy wdzięczni za możliwość przedstawienia Komisji Specjalnej naszego poglądu na ten temat.

Regulacje dotyczące wapowania w innych krajach zachodnich

Od kilkudziesięciu lat zarówno organizacje rządowe, jak i pozarządowe wykorzystują różne narzędzia związane ze zdrowiem publicznym, aby powstrzymać falę palenia.  Są to między innymi: edukacja, podatki, ograniczenia wiekowe, zakazy reklamy i nie tylko. Ma to także związek z dostarczaniem nikotyny w alternatywnej formie, mniej szkodliwej dla palaczy. Niestety, wiele alternatyw nie okazało się w pełni skutecznych, zwłaszcza w porównaniu ze skutecznością wapowania.

Przełomowy raport na temat potencjału związanego z wapowaniem w ratowaniu życia został opublikowany przez Public Health England w 2015 roku i dostarczył dowodów na to, że waping jest 95% mniej szkodliwy niż tradycyjny sposób palenia tytoniu. Tym samym waping stał się  rekomendowanym sposobem rzucania palenia dla palaczy w Wielkiej Brytanii. Również Health Canada oraz Ministerstwo Zdrowia w Nowej Zelandii polecają wyjście z nałogu tytoniowego dzięki wapowaniu. Australia powinna podążać za ich przykładem. Wiele innych badań przedstawiło podobne wnioski. Wapowanie jest znacznie mniej szkodliwe niż tradycyjne papierosy (zobacz wykres poniżej).

Źródło: Harm Minimization Continuum (Adapted from Nutt et al 2014)

Liberalizacja wapingu niesie z sobą ogromny potencjał i może pomóc wielu osobom przejść z palenia na wapowanie - mniej szkodliwą alternatywę. Badanie wykazało, że w Australii jest obecnie 2,7 miliona palaczy i gdyby Australia przyjęła podejście regulacyjne takie jak w Wielkiej Brytanii, nawet 675 000 tysięcy palaczy mogłoby przejść na palenie e-papierosów. Zgodnie z badaniem, regulacje dotyczące e-papierosów (EC) odgrywają kluczową rolę powodzeniu wprowadzenia wapowania jako metody rzucania palenia: „W porównaniu z rzucaniem palenia bez środków wspomagających proces (tj. bez leków lub EC) palacze, którzy używali EC do rzucania palenia z krajów o mniej restrykcyjnych regulacjach dotyczących EC mieli większe prawdopodobieństwo rzucenia, podczas gdy palacze, którzy używali EC do rzucania palenia z krajów o bardziej restrykcyjnych regulacjach, byli mniej skłonni rzucenia palenia na 30 dni.” To podkreśla wagę liberalizacji wapowania w Australii. 675 000 mniej palaczy oznaczałoby ogromną poprawę zdrowia publicznego w Australii, a większa otwartość na waping przyniosłaby więcej, niż obecne sztywne podejście.

Wpływ wapowania na wskaźniki dotyczące palenia w populacji

Dane pokazują, że obecne podejście do walki z paleniem w Australii nie jest skuteczne. Jak pokazuje poniższy wykres. inne kraje o bardziej otwartym podejściu do innowacji, takich jak wapowanie i koncepcja redukcji szkód, osiągają lepsze wyniki.

Obecnie w Australii obserwujemy spadek wskaźnika palenia o 14,7%, ale spadek ten jest znacznie wolniejszy niż w Stanach Zjednoczonych czy Anglii. Waping stał się popularny około 2013 roku i od tego czasu wskaźniki palenia wśród dorosłych w Stanach Zjednoczonych spadały w tempie 1% rocznie i o 0,8% rocznie w Anglii, podczas gdy w Australii wskaźnik palenia spadł tylko o 0,3% rocznie. To jasno pokazuje, że wapowanie może odgrywać istotną rolę w walce z paleniem.

Dowody na skuteczność wapowania

Korelacja między wprowadzeniem wapowania, jego większą popularnością i spadkiem wskaźników palenia sugeruje, że e-papierosy są ważną innowacją pomagającą ludziom rzucić palenie. Amerykański raport National Academies of Sciences, Engineering and Medicine z 2018 roku wykazał, że wskaźnik palenia spadł szybciej, odkąd waping stał się bardziej powszechny w Stanach Zjednoczonych. Naukowcy doszli do wniosku: „Odwrotna zależność między wapowaniem a paleniem była silna w różnych zestawach danych zarówno dla młodzieży, jak i młodych dorosłych oraz dla bardziej ugruntowanego palenia. Chociaż próbowanie papierosów elektronicznych może w konsekwencji zwiększyć palenie wśród niektórych młodych ludzi, łączny efekt na poziomie populacji wydaje się nieistotny, biorąc pod uwagę zmniejszenie liczby osób zaczynających palenie papierosów w okresie wzrostu popularności wapowania. ”

Inne badanie opublikowane w New England Journal of Medicine w 2019 roku wykazało, że waping był dwa razy skuteczniejszy w pomaganiu palaczom w rzuceniu palenia niż produkty zastępujące nikotynę. Co więcej, niedawny Cochrane Systematic Reviewobejmujący ponad 50 badań, w których uczestniczyło ponad 12 000 uczestników wykazał, że e-papierosy z nikotyną mogą pomóc większej liczbie osób rzucić palenie niż tradycyjna nikotynowa terapia zastępcza (taka jak gumy do żucia lub plastry) lub e-papierosy bez nikotyny. Używanie e-papierosów w celu rzucenia palenia miało pozytywny związek ze wskaźnikami sukcesu w rzucaniu nałogu, przy czym każdy wzrost używania e-papierosów o 1%  wiązał się z wzrostem wskaźnika sukcesu w rzucaniu palenia o o 0,06%.

Skuteczność e-papierosów jako narzędzia do rzucania palenia jest niezaprzeczalna, biorąc pod uwagę, że są one skierowane do palaczy, a nie do osób niepalących. Najnowsze trendy określające e-papierosy jako bramę do palenia nie przechodzą testów statystycznych.

Wykorzystanie przez osoby niepalące i kwestia inicjacji palenia

Twierdzenie, że osoby niepalące byłyby masowo zachęcane do palenia z powodu istnienia e-papierosów, wydaje się nie być poparte danymi z najnowszego brytyjskiego raportu Action on Smoking and Health (ASH). Stwierdza ono, że „tylko 0,3% osób, które nigdy nie paliły, to obecnie osoby palące e-papierosy (co stanowi 2,9% waperów), w porównaniu z 0,8% w 2019 roku”.

W związku z tym dane nie odzwierciedlają efektu bramy do palenia, a wiele badań wykazuje odwrotny skutek. Wskaźniki palenia w Wielkiej Brytanii - gdzie instytucje zdrowia publicznego wskazują wapowanie jako metodę rzucenia palenia - są przez cały czas niskie i nie ma oznak, że waping jest przyczyną wzrostu liczby palaczy.

Wpływ legalizacji wapowania na palenie wśród młodzieży i sposoby na niwelowanie tego zjawiska

Colin Mendelsohn i Wayne Hall odkryli w niedawno opublikowanym przeglądzie w Journal of Drug Policy, że co najmniej 70-85% wszystkich nastolatków próbuje wapingu po rozpoczęciu palenia tradycyjnych papierosów i że regularne wapowanie jest bardzo rzadkie wśród nastolatków. Autorzy konkludują ponadto, że „w przeciwieństwie do hipotezy o inicjacji palenia, wapowanie wydaje się zniechęcać do palenia podgrupę młodzieży z wysokim ryzykiem związanym z rozpoczęciem palenia papierosów. W kolejnym przeglądzie piętnastu badań nad efektem bramy stwierdzono, że „nie wykazano jeszcze prawdziwego efektu zajwiska inicjacji palenia u młodzieży”. Należy wziąć pod uwagę takie czynniki, jak lęk, palenie przez rodziców, postawy rówieśników lub dochód gospodarstwa domowego. Kolejne badanie zidentyfikowało ten problem w większości prac nad efektem bramy i stwierdziło, że ​​„dowody są ograniczone przez błąd publikacji, duże zniszczenia próbek i niewystarczające wzięcie pod uwagę potencjalnych czynników zakłócających”. Jedno z badań, w którym próbowano zmierzyć te czynniki, pokazuje, że nastolatki, które były ogólnie mniej zadowolone ze swojego życia, częściej szukały ryzykownych doświadczeń i miały większą skłonność do regularnego używania nielegalnych substancji. E-papierosy nie są bramą do palenia. Raczej złe okoliczności w życiu nastolatków prowadzą do wszelkiego rodzaju ryzykownych zachowań. Dlatego prawodawcy powinni skupić się na rozwiązaniu tych problemów i nie używać argumentu związanego z inicjacją palenia do ograniczania dostępu do produktów związanych z wapowaniem dla odpowiedzialnych, dorosłych konsumentów.

Dane z USA pokazują, że tylko 2,1% osób niepalących regularnie używa e-papierosów. Dane z Action on Smoking and Health (ASH) UK przedstawiają podobne wnioski i stwierdzają, że wskaźniki palenia wśród młodzieży są na najniższym w historii poziomie, a używanie przez młodzież e-papierosów jest rzadkie. Większość użytkowników to obecni lub byli palacze. E-papierosy są mniej atrakcyjne dla nastolatków, niż wielu sądzi.

Czego waperzy chcą od prawodawców:

  • Zdecydowanego zobowiązania się do wprowadzenia koncepcji redukcji szkód
  • Wskazanie e-papierosów jako skutecznego narzędzia pomagającego palaczom przejść do bezpieczniejszej alternatywy dla nikotyny i w ostateczności rzucenia palenia.
  • Zagwarantowania osobom dorosłym dostępu do produktów związanych z wapowaniem: powinna być zapewniona przystępna cena oraz różnorodność produktów.
  • Zezwolenie na dostęp do informacji na temat wapowania jako mniej szkodliwej alternatywy.

Organizacje wspierające

Doradca naukowy World Vapers ’Alliances:

Bernhard Mayer, toksykolog z Uniwersytetu w Grazu