Prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw nim! Podsumowanie naszych działań w 2020 roku.

Prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw nim! Podsumowanie naszych działań w 2020 roku.

Rok 2020 był rokiem szczególnym, ale też pełnym legislacyjnych absurdów. Przede wszystkim skupialiśmy się na tematach związanych z e-papierosami oraz uważnie słuchaliśmy głosów polskich waperów. Obserwowaliśmy także z zainteresowaniem rozpoczęcie prac komisji specjalnej do spraw walki z rakiem (BECA).

Jak nam minął 2020? Co udało się nam wspólnie zrobić? Zobaczcie sami!

Akcja przy współpracy z Forum Konsumentów

Już w kwietniu ruszyła nasza kampania wraz z Forum Konsumentów, w której mówiliśmy o wolności wyborów i dostępności do rzetelnych informacji. Jednym z celów naszej kampanii jest uświadomienie decydentów o konieczności edukacji, a nie wprowadzania dodatkowych nakazów i zakazów. Konsumenci powinni mieć wolność wyboru oraz dostęp do rzetelnych informacji. 

Podsumowanie naszej akcji dostępne jest pod linkiem: https://bit.ly/37JeLkZ

Zebraliśmy 100 świadectw polskich waperów

W ramach konsultacji społecznych w sprawie Europejskiego planu walki z rakiem  wraz z Stowarzyszeniem Waper zbieraliśmy opinie, w których Polscy waperzy wypowiadali się jak e-papieorsy pomogły im rzucić palenie. W ramach akcji udało nam się zebrać świadectwa i opinie od ponad 100 polskich waperów. Jakie są nasze wnioski? 

  • Niemal każdy całkowicie porzucił tytoń. Tylko jedna osoba paliła na przemian z wapowaniem. 
  • Co 3 osoba zrezygnowała z przyjmowania nikotyny w jakiejkolwiek postaci. 
  • Niemal co druga osoba podkreśliła, że dzięki e-papierosom odczuła znaczną poprawę pod względem samopoczucia, kondycji lub zdrowia w porównaniu do okresu, gdy paliła papierosy analogowe. Połowa z tych osób deklaruje, że paliła tytoń dłużej niż 10 lat. 

Tarcze antykryzysowe- hit czy kit?

Zapytaliśmy też Posła Roberta Obaza jakie widzi problemy przy tworzeniu Tarcz Antykryzysowych. O tym, o trudnościach w przejściu na e-handel, o lokalnych przedsiębiorcach oraz o uczestnictwie obywateli w tworzeniu prawa.

Wywiad możecie obejrzeć na naszym kanale na YouTube.

Czy zakaz mentoli zniechęci ludzi do papierosów? 

Z kolei w maju wzięliśmy pod lupę #ZakazMentoli. Jak postrzegają go palacze? Tego dowiecie się w tym tekście.

Po wprowadzeniu #ZakazMentoli edukowaliśmy i analizowaliśmy jakie skutki niesie za sobą wprowadzony zakaz. Okazało się, że niebezpieczeństwo tworzenia się szarej strefy jest wysokie!

Zebraliśmy także 4000 podpisów pod petycją

Z kolei, na jesieni wystartowaliśmy z naszą petycją, pod którą mamy już ponad 4000 podpisów! Domagamy się w niej, by Unia dogoniła resztę świata i w swoich rekomendacjach przyznała, że e-papierosy zmniejszają ryzyko zachorowania na raka wywołanego paleniem papierosów.

Chcemy, by polskie i unijne prawo sprzyjało konsumentowi i nie nakładało na nikogo niepotrzebnych obciążeń.

Udało się nam również złożyć naszą petycję europosłowi Bartoszowi Arłukowiczowi, w której apelujemy do UE o uznanie e-papierosów za produkt, zmniejszający ryzyko zachorowania na raka wywołanego paleniem tradycyjnych papierosów. 

Dziękujemy!

To był ciężki rok pełny intensywnych działań. Pamiętajcie jednak, że wszystko co robimy nie byłoby możliwe bez Was! To Wy tworzycie z nami działania kampanii.

Prawo powinno być dla ludzi, a nie przeciw nim.