THE WORLD VAPERS ’ALLIANCE wzywa decydentów UE

THE WORLD VAPERS ’ALLIANCE wzywa decydentów UE

THE WORLD VAPERS ’ALLIANCE (WVA) rozpoczyna dziś nową kampanię wzywającą decydentów UE do włączenia wapowania do unijnego planu walki z rakiem.

Opowiadając o kampanii, Michael Landl, dyrektor WVA powiedział:

Palenie jest główną przyczyną raka w Europie, a wapowanie pomogło setkom tysięcy palaczy raz na zawsze rzucić palenie. Chcemy, aby decydenci wprowadzili wapowanie do Europejskiego Planu Walki z Rakiem, aby zapewnić milionom Europejczyków możliwość wypróbowania udanej i skutecznej metody rzucenia palenia raz na zawsze.

Kampania WVA zachęca europejskich użytkowników e-papierosów do włączenia się w akcję #BackVapingBeatCancer poprzez podzielenie się swoimi historiami o tym, jak wapowanie pomogło im rzucić palenie, a także pisząc do europarlamentarzystów, których wybrali.

Obywatele krajów Europy opowiadają się za włączeniem wapowania do Europejskiego Planu Walki z Rakiem. Analiza przeprowadzona przez włoski think-tank I-Com wykazała, że jedna na sześć osób biorących udział w konsultacjach społecznych Planu popiera takie działanie.

Wspierając wapowanie i włączając go do Europejskiego Planu Walki z Rakiem, Komisja uwzględniłaby głosy obywateli Europy i dałaby jasny sygnał, że nie cofnie się przed niczym, aby pokonać raka raz na zawsze - dodał Michael Landl.

Europejska komisarz ds. Zdrowia, Stella Kyriakides, zobowiązała się do opracowania planu walki z rakiem, aby przyspieszyć reakcję Europy na choroby nowotworowe. Ponieważ plan ma objąć cały przebieg choroby, wapowanie jest kluczowym narzędziem, które mogłoby ratować życie milionów europejskich palaczy.

Według badań, wapowanie jest o 95% mniej szkodliwe niż palenie, a instytucje zdrowia publicznego na całym świecie to potwierdzają. To czyni z wapowania niezwykle skuteczne narzędzie do walki z rakiem. E-papierosy nie zawierają czynników rakotwórczych, które są częścią tradycyjnych papierosów, i pozwala palaczom na symulację palenia bez ryzyka zachorowania na raka.

Do akcji włączyła się także kampania Prawo dla Ludzi, która prowadzi działania związane z wspieraniem środowisk waperskich w Polsce oraz z ochroną praw konsumentów.

Z dumą włączamy się w akcję #BackVapingBeatCancer. W Polsce mamy kilkaset tysięcy użytkowników e-papierosów – w naszej koalicji są reprezentowani przez Stowarzyszenie Użytkowników Elektronicznych Papierosów WAPER. Od lat walczą oni z dezinformacją na temat wapowania. Dziś mamy niepowtarzalną okazję, by pomóc im stworzyć prawo, które będzie brało ich interesy pod uwagę. - podkreśliła Michalina Wacław, koordynatorka kampanii Prawo dla Ludzi.

World Vapers’ Alliance (WVA) wspiera głosy waperów na całym świecie i daje im możliwość wprowadzenia zmian w swoim otoczeniu. Koalicja współpracuje z 19 grupami reprezentującymi użytkowników papierosów elektronicznych na całym świecie oraz reprezentuje indywidualnych waperów. Michael Landl, dyrektor WVA, to doświadczony specjalista ds. polityki i zaangażowany waper.

Prawo dla ludzi to koalicja organizacji pozarządowych, której celem jest promowanie racjonalnych i proporcjonalnych rozwiązań legislacyjnych. W jej ramach współpracują organizacje reprezentujące interesy różnych grup – od konsumentów, po ekspertów ekonomicznych. Działa w Polsce od 2014 roku.