Unia chce usłyszeć Twój głos!

Unia chce usłyszeć Twój głos!

Unijni urzędnicy chcą poznać opinię konsumentów w zakresie kolejnych ograniczeń użycia tytoniu. Właśnie ruszyły konsultacje publiczne, na podstawie których opracowywane będzie nowe prawo dot. kontroli wyrobów tytoniowych. 

Pomimo powtarzanych jak mantrę głosów ekspertów i międzynarodowych organizacji zdrowotnych Komisja Europejska planuje rozwiązania, które mogą doprowadzić do zrównania wapowania z paleniem tradycyjnego tytoniu. Prawdopodobnie już w 2023 roku nastąpi rewizja dyrektywy tytoniowej. Decyzje podjęte w Brukseli prędzej czy później będą dotyczyły również Polaków.

Unia nie wierzy nauce

Unia Europejska ma od lat negatywne nastawienie do elektronicznych inhalatorów nikotyny (EIN), popularnie zwanych e-papierosami, co widoczne jest również w Dyrektywie Tytoniowej powstałej z inicjatywy Komisji. W rzeczywistości jednak przepisy wymierzone w te produkty są motywowane polityką, a nie nauką. Komisja zakazała więc informować o pozytywnych skutkach, które niosą ze sobą EIN – chociażby znaczne ułatwienie rzucenia palenia tytoniu.

Przez ostatnie dwa lata aktywnie obserwowaliśmy również pracę Komisji Specjalnej ds. Walki z Rakiem przy Parlamencie Europejskim. Dzięki interwencji polskich waperów polscy europarlamentarzyści złożyli poprawkę do raportu Komisji, która przyznawała, że wapowanie odgrywa kluczową rolę w rzucaniu palenia. To znaczący krok naprzód w naszej walce o ratowanie życia poprzez ograniczanie szkód spowodowanych tytoniem. Jednak teraz znowu obawiamy się, że Komisja Europejska będzie próbowała utrzymać polityczne stanowisko wbrew temu, co mówi nauka.

Razem możemy zmienić wiele

Ustawodawcy zbyt długo ignorowali opinie vaperów, co oznacza, że ​​najważniejsze głosy konsumentów i ich doświadczenia są pomijane i niezrozumiane. Teraz jak nigdy wcześniej mamy okazję pokazać, że mamy głos . Konsultacje społeczne Komisji Europejskiej trwają do 17 czerwca. Działajmy TERAZ, póki nie jest za późno!

Opowiedz europejskim decydentom o swoich doświadczeniach z vapingiem i wyjaśnij jak ich pomysły wpłyną na Twoje życie.

Jak to zrobić? Wystarczą 4 proste kroki:

  1. Wejdź na stronę
  2. Kliknij „Przekaż opinię” i zarejestruj się
  3. Podziel się opinią
  4. Zaakceptuj postanowienia dot. danych osobowych i kliknij wyślij

Co konkretnie możesz powiedzieć?