Prawo dla Ludzi z wizytą w Strasburgu

Prawo dla Ludzi z wizytą w Strasburgu

Prawo dla Ludzi uczestniczyło w spotkaniu partnerów kampanii #BackVapingBeatSmoking w Strasburgu podczas której jej inicjator World Vapers' Alliance zorganizował protest, umieszczając instalację artystyczną z przesłaniem "Nie pozwólmy na śmierć 19 milionów ludzi" przed budynkiem Parlamentu Europejskiego. Podczas spotkania poruszane były konsekwencje wprowadzenia ograniczeń na liquidy smakowe oraz akcje edukacyjne informujące o wapingu jako metodzie redukcji szkód dla palaczy. Podczas spotkania w Strasburgu przedstawiciele WVA spotkali się również z europosłami, przedstawiając im swoje komentarze w sprawie Dyrektywy Tytoniowej TPD oraz wskazując, że e-papierosy powinny być wyodrębnione od tradycyjnych produktów tytoniowych.

Jak informuje WVA instalacja artystyczna w formie domina symbolizuje utracone życia palaczy, którym została odebrana alternatywa do rzucania tradycyjnego palenia, czyli vaping. Celem kampanii jest zwrócenie uwagi decydentów Unii Europejskiej na ogólnoeuropejską potrzebę uznania polityki redukcji szkód oraz przesłanie, że 19 milionów żyć w UE może zostać uratowanych dzięki vapingowi, jeśli decydenci zdecydują się poprzeć inicjatywę w pięciu krajach w Europie, w których trwa kampania (Francji, Polsce, Czechach, Włoszech i Portugalii). Kampania partnera ma swoje miejsce też w Polsce - w Warszawie oraz w Krakowie. 

Rok 2022 jest ważnym rokiem dla vapingu i zdrowia publicznego. W obliczu zbliżającej się aktualizacji kluczowych przepisów dotyczących tytoniu w Europie, znanych jako Dyrektywa Tytoniowa TPD istotne jest przedstawienie decydentom założeń metody redukcji szkód. W tym celu zarówno my jak i WVA prowadzimy ogólnoeuropejską petycję, w której zwracamy się do decydentów UE o uznanie wapowania za metodę redukcji szkód związanych z paleniem tytoniu i wstrzymania się od nadmiernego regulowania tej metody rzucania palenia podczas zbliżającej reformy unijnych przepisów dotyczących tytoniu. Zapraszamy do zabrania głosu!

Link do petycji naszej petycji: https://prawodlaludzi.pl/

Link do petycji WVA: https://worldvapersalliance.com/back-vaping-beat-smoking